Choď na obsah Choď na menu
 


Odrody viniča

25. 10. 2009

   

 Biele muštové odrody

Obrázok

 Rizling Rýnsky - odroda pochádza pravdepodobne z Nemecka. V našich oblastiach je odrodu s najvyššou odolnosťou voči mrazu. Patrí medzi neskoré odrody. Listy sú stredne veľké, päťlaločnaté. Strapec je malý, s malými zelenožltýmy bobuľami. 

          Obrázok                                                                         Chardonnay- Francúzska odroda identická s odrodou Burgundské biele. Je to jedna z najpopulárnejších odrôd na svete. Má bujný rast, dozrieva koncom septembra. Listy sú s výrezom lýrovitého tvaru.

 

          Obrázok                                                                                                                               

Muller Thurgau- jeden z najstarších krížencov, pochádza zo Svajčiarska. Je to nenáročná odroda, je stredne skorá.V porovnaní s Rizlingom má nižšiu odolnosť voči mrazom, no rýchlo regeneruje. Strapec je stredne veľký, valcovitý so žltozelenými oválnymi bobuľami.

 

 

 

 Modré muštové odrody

                       Obrázok                                                                                                                        Frankovka Modrá- veľmi stará odroda, ktorá pochádza pravdepodobne z dolného Rakúska, možno Chorvátska. Je vynikajúca na výrobu červených vín.

                                                                                             

 

               

                                                                                                                                                                                                                         Obrázok Svätovavrinecké- Francúzska odroda, neskôr prenesená do Nemecka. Dnes je najrozšírenejšia na Morave, v Rakúsku a na Slovensku. Je stredne odolná voči mrazu a suchomilná.

                      

 

                                          

 

        Obrázok                                                                 Cabernet Sauvignon-jedna z najkvalitnejších modrých odrôd  na svete. Pochádza z Francúzska z okolia Bordeaux. Ako každá neskoro dozrievajúca odroda, vyžaduje najteplejšie polohy.

 

 

 

 

 

Tokajské odrody.

Obrázok Furmint-

 

 

 

 

 

       Obrázok          

Lipovina

                                      

 

 

                      

 

     Obrázok                                                                   

 Muškát žltý-tokajská odroda , z ktorej sa víno vyrába v obmedzenom množstve. Potrebuje južné svahovité polohy s intenzívnym slnečným žiarením. Dosahuje vysokú cukornatosť.